Dwuteowniki

Najczęstszym stalowym elementem stosowanym w budownictwie jest dwuteownik, zwany tak, ponieważ poziomy przekrój belki przypomina wielką literę „T.” Belka nazywana jest również legarem lub dźwigarem. Ma kołnierze przymocowane po obu stronach środkowego rdzenia. Belki charakteryzują się różną długością i grubością. Dwuteowniki to wyroby oznaczane numerowo w zależności od ich wielkości. Mogą on mieć różną grubość i długość. Najczęściej występują w długości 12mb,15mb,18mb. Istnieje również możliwość przygotowania dwuteowników na zamówienie tak, aby posiadały konkretne parametry i długość.

Dwuteowniki znajdują zastosowanie przede wszystkim w branży budowlanej, samochodowej, stoczniowej np. : - formowanie kluczowych elementów konstrukcji tj. nadproża, belki, słupy, - przy produkcji ogrodzeń, bram, rusztowań, ekranów dźwiękoszczelnych - w przemyśle stoczniowym jako elementy statków, urządzenia portowe - elementy łączące np. przyczepy z samochodami - maszty łączności radiowej i komórkowej itp.

Dwuteowniki dzięki swoim właściwościom pozwalają na wiele przekształceń. Często się je spawa, łączy, dzieli na części, przecina, gnie, itp. Dzięki temu otrzymuje się produkt o interesujących nas parametrach.